Ioan Avram

Ioan Avram (n. 28 iun. 1931, sat Popeni, com. Mirșid, jud. Sălaj) a fost un inginer mecanic și om politic român, care a ocupat funcția de membru al Comitetului Central al Partidului Comunist Român (PCR) între 12 august 1969 și 24 noiembrie 1989. În ceea ce privește educația, Ioan Avram a absolvit Liceul „Matei Basarab” din București (1943-1951), Facultatea de …

Citește mai mult

Ioan Aslan

Ioan Aslan (n. 25 iun. 1921, Iași) a fost un maistru viticol și om politic român, care a ocupat funcția de membru supleant al Comitetului Central al Partidului Comunist Român (PCR) între 23 noiembrie 1979 și 22 noiembrie 1984. În ceea ce privește educația, Ioan Aslan a absolvit liceul teoretic, școala de maiștri viticoli și Universitatea Politică și de Conducere, …

Citește mai mult

Pavel Aron

Pavel Aron (n. 26 octombrie 1928, com. Albești, jud. Mureș) a fost un om politic și inginer român care a avut o carieră îndelungată în domeniul transporturilor și în cadrul Partidului Comunist Român (PCR). A deținut funcția de membru al Comitetului Central al PCR între 23 noiembrie 1979 și 22 decembrie 1989. Studiile lui Pavel Aron au inclus Școala profesională …

Citește mai mult

Vasile Ardeleanu

Vasile Ardeleanu (n. 12 ianuarie 1929, Moinești, jud. Bacău) a fost un om politic român care a ocupat diverse funcții în Partidul Comunist Român (PCR) și în administrația locală și centrală. Vasile Ardeleanu a absolvit Facultatea de Drept, Școala Centrală de Cadre „Filimon Sârbu“ a CC al UTC în 1955 și Școala Superioară de Partid „Ștefan Gheorghiu“ între 1963-1966. Profesia …

Citește mai mult

Dumitru Apostoiu

Dumitru Apostoiu (născut pe 15 iunie 1935, în Bolintin Vale, județul Giurgiu; decedat în 2001, București) a fost un jurist și om politic român din perioada comunistă, care a ocupat numeroase funcții importante în sistemul judiciar și partidul comunist. Dumitru Apostoiu a urmat studiile la Facultatea de Drept din cadrul Universității din București, continuându-și educația prin cursuri postuniversitare și doctorat, …

Citește mai mult

Ioan Anton

Ioan Anton s-a născut la 18 iulie 1924, în satul Vintere, comuna Holod, județul Bihor. A fost un membru important în politica românească în perioada comunistă, deținând funcția de membru supleant al Comitetului Central al Partidului Comunist Român (PCR) între 12 august 1969 și 28 noiembrie 1974, iar ulterior ca membru al Comitetului Central al PCR între 28 noiembrie 1974 …

Citește mai mult

Emilia Andrunache

Emilia Andrunache (n. Cojocaru, 23 noiembrie 1947, com. Bicazu Ardelean, jud. Neamț) a fost o membră a Partidului Comunist Român (PCR). Educația sa include Școala Profesională Textilă din Sfântu Gheorghe (1961-1963) și Facultatea de Științe Politico-Economice a Academiei de Științe Social-Politice „Ștefan Gheorghiu“. A obținut și un doctorat în domeniu. Profesia sa de bază a fost filatoare textilistă. Activitatea și …

Citește mai mult