Ioan Anton

Ioan Anton s-a născut la 18 iulie 1924, în satul Vintere, comuna Holod, județul Bihor. A fost un membru important în politica românească în perioada comunistă, deținând funcția de membru supleant al Comitetului Central al Partidului Comunist Român (PCR) între 12 august 1969 și 28 noiembrie 1974, iar ulterior ca membru al Comitetului Central al PCR între 28 noiembrie 1974 și 22 decembrie 1989.

Ioan Anton a urmat studiile la Școala Politehnică din Timișoara (1943-1948), obținând ulterior un doctorat în 1961. De asemenea, a urmat și cursurile Universității Politice și de Conducere, precum și Universitatea Serală de Marxism-Leninism. Profesia sa de bază a fost inginer electrotehnic.

De-a lungul carierei sale, Ioan Anton a ocupat diverse poziții academice și politice. A fost asistent (1953), profesor (1960) și șef al Catedrei de mașini hidraulice (1962-1973 și 1982-1989) la Institutul Politehnic Timișoara. A devenit membru de partid în 1958 și a ocupat diferite funcții politice, printre care: membru supleant al biroului Comitetului regional de partid Banat (1964-25 mai 1965), membru al biroului Comitetului regional de partid Banat (25 mai 1965-februarie 1968), membru al biroului Comitetului județean de partid Timiș (din februarie 1968), director al Centrului de Cercetări Tehnice de la Baza de Cercetări Științifice din Timișoara a Academiei R.S.R. (1967-1970), director al Centrului de Cercetări a Mașinilor Hidraulice (1970-1974), membru al Consiliului de conducere al Ministerului Educației și Învățământului (1976).

Ioan Anton a fost, de asemenea, membru al Consiliului de Stat al R.S.R. (1969, reales în 1975, 1978, 1980 și 1985), membru al Consiliului Suprem al Dezvoltării Economice și Sociale, membru al Consiliului Național al F.D.U.S. (1987), membru corespondent (21 martie 1963), membru titular (1 martie 1974), vicepreședinte (1 martie 1974-22 decembrie 1989) și vicepreședinte cu delegație de președinte (25 decembrie 1981-13 noiembrie 1984) al Academiei R.S.R.

În cariera sa politică a fost deputat în M.A.N., ales în diferite circumscripții electorale: nr. 3 Timișoara-Sud, regiunea Banat (1965-1969), nr. 3 Timișoara-Sud, județul Timiș (1969-1975), nr. 2 Timișoara-Sud-Est, județul Timiș (1975-1980), nr. 3 Timișoara-Sud, județul Timiș (1980-1985) și în județul Timiș (1985-1989).

Pe parcursul carierei sale, Ioan Anton a fost distins cu numeroase premii și ordine, printre care Premiul de Stat (1953), Ordinul Muncii clasa a III-a (1963), Ordinul Steaua Republicii Populare Române clasa a V-a (1964), Premiul Traian Vuia al Academiei R.P.R., Medalia A 20-a aniversare a eliberării patriei (1965), Ordinul Meritul Științific clasa I (1970) și Ordinul Steaua Republicii Socialiste România clasa a III-a (1971).

Din aceeași categorie

Avram Teodora

Teodora Avram

Teodora Avram (n. 1938, sat Suhalet, com. Tansa, jud. Iași) ...
/
Ioan Avram

Ioan Avram

Ioan Avram (n. 28 iun. 1931, sat Popeni, com. Mirșid, ...
/
Aslan Ioan

Ioan Aslan

Ioan Aslan (n. 25 iun. 1921, Iași) a fost un ...
/
Constantina Arsene

Constantina Arsene

Constantina Arsene (n. 1927, com. Negru Vodă, jud. Constanța) a ...
/
Aron Pavel

Pavel Aron

Pavel Aron (n. 26 octombrie 1928, com. Albești, jud. Mureș) ...
/
Arghiropol Gheorghe

Gheorghe Arghiropol

Gheorghe Arghiropol a fost un om politic român care a ...
/