Eugenia Andrei

Eugenia Andrei a fost o figură politică din România, care a ocupat funcția de membru supleant al Comitetului Central (CC) al Partidului Comunist Român (PCR) între 21 iulie 1972 și 28 noiembrie 1974. Ulterior, a fost numită membru al Comisiei Centrale de Revizie, funcție pe care a deținut-o în perioada 28 noiembrie 1974 și 23 noiembrie 1979.

În cadrul activității sale politice, Eugenia Andrei a reprezentat Consiliul Național la Federația Democrată Internațională a Femeilor (FDIF) începând cu iulie 1972.

Din aceeași categorie

Avram Teodora

Teodora Avram

Teodora Avram (n. 1938, sat Suhalet, com. Tansa, jud. Iași) ...
/
Ioan Avram

Ioan Avram

Ioan Avram (n. 28 iun. 1931, sat Popeni, com. Mirșid, ...
/
Aslan Ioan

Ioan Aslan

Ioan Aslan (n. 25 iun. 1921, Iași) a fost un ...
/
Constantina Arsene

Constantina Arsene

Constantina Arsene (n. 1927, com. Negru Vodă, jud. Constanța) a ...
/
Aron Pavel

Pavel Aron

Pavel Aron (n. 26 octombrie 1928, com. Albești, jud. Mureș) ...
/
Arghiropol Gheorghe

Gheorghe Arghiropol

Gheorghe Arghiropol a fost un om politic român care a ...
/