Augustin Alexa

Augustin Alexa (n. 9 februarie 1911, sat Mierța, com. Cuzăplac, jud. Sălaj; d. 1979, București) a fost membru al Comitetului Central al Partidului Muncitoresc Român / Partidului Comunist Român între 24 februarie 1948 și 28 noiembrie 1974, precum și membru al Colegiului Central de Partid între 28 noiembrie 1974 și 23 noiembrie 1979.

Augustin Alexa a studiat patru clase primare, trei clase la Gimnaziul „G.D. Anghelescu“ din Cluj și a absolvit Facultatea de Drept în 1965. Profesia sa de bază a fost ajustor.

În cadrul activității sale profesionale și politice, Augustin Alexa a lucrat ca mecanic fierar la Atelierele C.F.R. Cluj (27 aprilie 1929 – 1935) și la Atelierele C.F.R. Timișoara (1935 – 20 iulie 1942, destituit). A devenit membru de partid în 1939 și s-a întors ca mecanic la Atelierele C.F.R. Cluj (din 16 februarie 1945). A fost profesor la Școala de electricieni meseriași a Atelierelor C.F.R. Cluj (din 18 decembrie 1945) și detașat la Comisia locală a sindicatelor Cluj (din 1 ianuarie 1946).

Augustin Alexa a ocupat diverse funcții importante în stat, precum director general la Direcția Generală C.F.R. (din 15 aprilie 1948), membru al Comisiei de stat pentru colectarea cerealelor (din 6 iulie 1948), ministru adjunct la Departamentul C.F.R. (1 februarie 1949), ministrul Transporturilor (6 aprilie 1951 – 24 ianuarie 1953), procuror general al Republicii Populare Române (din 29 ianuarie 1953, renumit la 29 decembrie 1957), procuror (1961) și procuror general al Republicii Socialiste România (13 martie 1969 – 29 martie 1973).

În calitate de deputat în Marea Adunare Națională, a fost ales în circumscripția electorală Dej, jud. / reg. Cluj (1948 – 1974). A fost membru al Comisiei M.A.N. pentru elaborarea noii Constituții (din 25 martie 1961) și membru al Comisiei constituționale și juridice a M.A.N. (din 18 martie 1974).

Augustin Alexa a primit numeroase distincții, precum Ordinul „Steaua Republicii Populare Române“ clasa a II-a (1948); „Ordinul Muncii“ clasa a III-a (1948), clasa I (1961); Ordinul „Apărarea Patriei“ clasa a III-a (1949); Medalia „A 10-a aniversare a Republicii Populare Române“ (1957); Ordinul „23 August“ clasa a III-a (1959, 1961), clasa a II-a (1964); Medalia „40 de ani de la înființarea Partidului Comunist Român“ (1961); Ordinul „Tudor Vladimirescu“ clasa a II-a (1966); Medalia „Eliberarea de sub jugul fascist“; Ordinul „Steaua Republicii Socialiste România“ clasa I (1971) și Medalia „A 25-a aniversare a Republicii Populare Române“ (1972).

Din aceeași categorie

Avram Teodora

Teodora Avram

Teodora Avram (n. 1938, sat Suhalet, com. Tansa, jud. Iași) ...
/
Ioan Avram

Ioan Avram

Ioan Avram (n. 28 iun. 1931, sat Popeni, com. Mirșid, ...
/
Aslan Ioan

Ioan Aslan

Ioan Aslan (n. 25 iun. 1921, Iași) a fost un ...
/
Constantina Arsene

Constantina Arsene

Constantina Arsene (n. 1927, com. Negru Vodă, jud. Constanța) a ...
/
Aron Pavel

Pavel Aron

Pavel Aron (n. 26 octombrie 1928, com. Albești, jud. Mureș) ...
/
Arghiropol Gheorghe

Gheorghe Arghiropol

Gheorghe Arghiropol a fost un om politic român care a ...
/